Dedicated to the martyr Terry Schiavo, who innocent was condamned to 13 days dying of hunger and thirst. See also prayer down.

 

ČERNĚ – řeč autora spisu, děkana starobylé kapituly SS. Petra a Pavla na Vyšehradě, 1862, P. Vojtěcha Ruffera

Sv. Bernard dí: „Uznej, o - takto uvedeni Svatí Otcové

od ustanovení světa.“ (Mat. 25.34.) – takto uvedeny citáty z Písma Svatého

Pán Kristus praví: Pojďte ke mně všickni – takto uvedena přímá řeč Pána Boha

 

Pátý stupeň k nebi.

 

Časté a horlivé přijímání nejsvětější svátosti oltářní.

 

Jestiť povědomo, že první křesťané, dle svědectví sv. Lukáše (Skutk. Apošt. 2, 46) každodenně k stolu Páně šli. Později ačkoliv horlivost věřících ochladla a nábožný duch se ztratil; však nicméně horliví křesťané přicházívali přece často k stolu Páně. Věděliť totiž oni, co učil Kristus: „Že chléb tento s nebe sstoupil, a kdo požívá chleba tohoto, že živ bude na věky.“ A opět: „Kdo jí tělo mé, a pije krev mou, ve mně přebývá, a já v něm.“ (Jan 6) A vlažným vyhrožuje: „Nebudete-li jísti tělo mé, a píti krev mou, nebudete míti života v sobě.“ Známo jest, že největší Svatí přijímání svaté častěji užívali za nejmocnější prostředek k velikému prospěchu v cnosti a v pobožnosti.

 

Svatý František Salez. radí: „Kdož Pánu Bohu pobožně sloužiti chtějí, že buďto týhodně nebo ve 14 dnech a nejméně měsíčně Pána Krista v nejsvět. Svátosti oltářní přijímati mají. A kdo by ani jednou za měsíc svátost pokání a nejsv. Svátost oltářní nepřijímal, že vypadne z počtu horlivých křesťanů, neb známka vyvolených jest, často, a nábožně přistupovati k svátostem.“

 

Sv. Jarolím, rozhorlen rozjímáním o nejsv. Svátosti oltářní volá: „Raduj se každá věrná duše, rozkošnými pastvami nelenuj se krmiti, tělo Spasitele tvého k požívání se ti poskytuje. O hody přeslavné a drahé na nichžto pod tvarností chleba celý Kristus, Bůh a člověk přijat bývá! Připrav se k těmto hodům, vytrhávej z svého srdce trní zlého myšlení a koukol mrzkosti světa.“

 

Sv. Aloisius praví: „Nevyvážitelný poklad všech milostí strpí Bůh ve svátostech. Užívej jich často, nábožně a zkroušeně.“

 

Sv. Jan Zlatoústý dí: „Když Krista přijímáme, ďáblové od nás utíkají a andělé se shromažďují.“

 

Celá naše dokonalost záleží: v spojení se s Bohem; mocnějšího ale prostředku, abychom se spojili s Bohem, nelze vynalezti nad svaté přijímání, skrze které duše s Ježíšem takměř v jedno spojí, jakž On sám oznamuje, řka: „Kdo jí mé tělo a pije mou krev, ve mně přebývá a já v něm.“

 

Sv. Cyril Alexandrinský praví: „Že ten, který Svátost oltářní přijímá, s Kristem se spojuje, jako dva kusy rozhřátého vosku v jedno splynou.Zvláštní této nejsv. Svátosti účinek jest: že ona člověku život milosti uděluje. Proto se chlebem nazývá, že jako pozemský chleb život těla zachovává, takť zachovává tento nebeský chleb život duše, kterýžto jest milost Boží. Náš Božský Spasitel ustanovil tuto nejsvětější Svátost pod způsobem pokrmu, by nám k poznání dal, že jako pokrm, když jej přijímáme, v naši krev se promění, tak také tento nebeský chleb v nás jedno býti má; s tím rozdílem, že při požívání pozemského pokrmu přirození lidské nabýváme, když ale tento nebeský pokrm požíváme, přirození Ježíše Krista získáme. To samé dal Pán Ježíš k poznání sv. Augustinu, když pravil: „Ne já v tebe, ale ty ve mne proměněn budeš.“ A k sv. Marketě z Ipres pravil Kristus Pán: „Hleď má dcero, to krásné spojení mezi mnou a tebou, pročež miluj mne a zůstaneme stále spojeni v lásce a nerozdělíme se nikdy.“

 

Takto nejsv. Svátost, dle učení Tridentského sněmu (ses 13, 2), jest nejsilnější lékařství: nímž od našich všedeních chyb sproštěni a od smrtelných hříchů ochráněni býváme. Jako voda hasí oheň, tak tato Svátost duší náruživosti naše. Kdo od zlých náruživostí podpálen jest, nechť s horlivostí často přijímá Svátosti a sezná, buďto že ty náruživosti vymrou, aneb seslábnou. Což mnozí svatí Otcové tvrdí.

 

Při tom působí tato nejsv. Svátost v našich srdcích vnitřní pokoj, mocnou náklonnost k cnosti, tak že lehce prospěch na cestě dokonalosti učiniti můžeme. Zvlášť se roznítí v nás oheň lásky k Bohu.

 

Sv. Magdalena z Pazis ten den, v kterém Krista přijímala, nazývala dnem nesmírné lásky Boží.

 

Sv. Církev skrze sv. Tridentský sněm nás učí: „Že náš Spasitel v této Svátosti všecky poklady své z lásky k nám otvírá.“

 

Po čem tedy mají lidé více a srdečněji toužiti, nežli aby tak často, jakž jim možná jest,Ježíše Krista v Svátosti oltářní přijímali?

 

Milý křesťane!nedej se od nižádného odvozovati od častého přijímání nejsv. Svátosti oltářní. Vznešený Jan Avila praví: „Že úřad ďábla zastávají ti, jenž jiných tupí a haní proto, že častěji k přijímání jdou.“

 

Svaté Gertrudě jednou si Pán Kristus stěžoval na ty, kteří jiných zrazují od častého přijímání: „Poněvadž moje rozkoš jest (dí On); býti s syny lidskými, pro které jsem tuto svátost ustanovil, překáží mé radosti, kdo duše zdržuje od častého mne přijímání.“

 

Sv. Magdalena z Pazis spatřila jedné zemřelé sestry duši, která proto v očistci trpět musela, že jedno přijímání z nedbalosti opustila. Proto ta sv. Magdalena mnohokrát srdečně plakala, když viděla, že mnohé duše z nedbalosti sv. přijímání opouštěly. Též praví tato svatá: „Kdybych tak často nepřijímala, nesnesla bych tolika a tak těžké nemoci a veliká soužení, které duše má trpí.“

 

Protož milá duše křesťanská, neodrážej nikoho od sv. přijímání; ale raději povzbuď a poraď k němu.

 

Sv. Markétě z Kortonu jednou Kristus Pán oznámil: „Že chce jejího zpovědníka v nebi slavně odměnit, proto, že jí časté přijímání dovolil a radil.“ A jinému svatému opět Kristus Pán oznámil: „Ti, jenž mé tělo lidu rádi podávají, a tím radší, čím častěji: tiť jsou to, kteří mne oslavují a obveselují lásku srdce mého, a proto je svět nenávidí, ale neublíží jim, aniž může; neb je mám pod ochranou božství svého.“

 

Milý křesťane, nedbej na lidi, ať tebe chválí aneb haní, dle příkladů svatých jdi často k sv. zpovědi a k sv. přijímání; neboť toť jest ta cesta, po které se k nebi za Kristem kráčí.  Obsah ↑

 

 

Povzbuzení k uctivému požívání nejsv. svátosti oltářní.

 

1.    Křesťane, jakou radostí by plesalo srdce tvé, kdyby příbytek tvůj nenadále navštívil nějaký vznešený host, nebo vítězoslavný král neb císař. Jak mnohem větší by byla radost tvá, kdyby kdo z duchů andělských přítomností svou tebe poctil? Z toho suď, co by cítil člověk, kterého by navštívil sám Všemohoucí Bůh, onen král všech králů, onen panovník veškerého rytířstva nebeského. Zdali by se neulekl z počátku, a pochopiv tu velikou milost, která se mu tím stává, zdali by nemusel volati se sv. Alžbětou: „Odkud, mi to (Luk. 1) že Hospodin můj ke mně přichází?“ Zdali by nezvolal se ctihodným kmetem Zachariášem: „Požehnaný budiž Pán Bůh Israelský, neboť jest navštívil a učinil vykoupení lidu svého.“ Prozpěvoval by radostí s blahoslavenou Pannou Marií: „Velebí duše má Hospodina a zradoval se duch můj v Bohu, Spasiteli mém.“

Napomenutí. Křesťane, kdykoliv k stolu Páně přistupuješ, Bůh sám tě navštěvuje, zdali není zaslušno, abys odstranil všeliké navštěvování světa marného, slávy divadel a všech lehkomyslných lidí – abys zapudil všecka marná myšlení, žádosti, marné milování – abys bedlivou stráž držel nad srdcem svým a Pána Boha prosil, aby, kdož do srdce tvého sstoupí, ráčil vyhnat všeckny marné věci, jako někdy vymítal bezbožnost z chrámu Jerusalemského.

2.    Rozjímej, kterak v přijímání nejsvětější té Svátosti člověk mnohonásobně uctěn bývá opravdovou přítomností Krista Pána, pravého Boho-člověka.Kdybys poctěn byl nějakým darem od vzácného Pána, těšilo by tě to; však mnohem více, kdyby pán ten dobrotivý dar ten sám přinesl. Což kdyby sám Bůh skrze anděla nějaký neslýchaný dar tobě odeslal, nebyly-li by ta věc ještě větší? Nyní považ, že Bůh, Pán nad pány, sám osobně přichází, aby člověka svou Božskou přítomností poctil, a přináší mu ne poklady světa, nýbrž ten nejdražší poklad, sebe samého celého a živého. Není-li věc plná ustavičného podivení, pro kterouž by se člověk ustavičně měl veseliti, a dnem i nocí díky vzdávati Pánu Bohu svému?

Napomenutí: Poněvadž katolický křesťan skrze přijímání tak velice poctěn bývá, zaslušno jest, aby nebažil po cti a slávě světa tohoto; neb může-li mu svět takovou připraviti slávu, jaká se mu děje skrze nejsv. svátost oltářní?

3.    Rozjímej, že skrze sv. přijímání učiněn jsi chrámem Nejvyššího, a jestli se radoval král Šalomoun z toho, když viděl, že dostaven jest chrám Jerusalemský, jak mnohem více se radovati musíš ty, an učiněn jsi chrámem Božím.

Napomenutí: Náležitá věc jest, aby chrám Páně vždy byl čistý a ozdobený. Člověk jest učiněn chrámem Božím, musí se tedy starat, aby vždy čisté bylo srdce jeho, a všecky nezřízené žádosti musí odstraňovat, tím pomyšlením: Srdce mé jest dům modlitby, chrám Boha živého, vy pak z něho chcete učinit peleš lotrovskou, to se nesmí státi.

4.    Člověk bývá učiněn jako matkou Boží, Pána Ježíše; neb kdykoliv k stolu přistupuje a přijímá, počíná tak řka a rodí Krista Pána v sobě, a bývá též od Krista znovu zrozen; on v srdci svém má Toho, jejž stareček Simeon s takovou radostí na lokte své vzal. Jaká to milost!

Napomenutí. Když se podobá matce Boží, má se vynasnažiti, by těmi cnostmi se ozdoboval, kterými blahoslavená matka Páně, Maria Panna, se skvěla. Má se též dle příkladu Rodičky Boží odevzdati do vůle Nejvyššího a zvolati: Ejhle, já služebník(ce) Páně, staniž mi se dle slova tvého.

5.    Člověk přijímající učiněn bývá monstrancí Pána a Spasitele našeho Ježíše Krista. Jak bychom se zaradovali, kdyby nám kdo daroval monstranci ze zlata plnou ostatků svatých těl; a ejhle, my sami jsme k tomu zvoleni, bychom byli monstrancí Ježíše Krista.

Napomenutí: Když křesťan skrze sv. přijímání učinil sebe jako nějakou monstranci, v kteréž Tělo a Krev Pána našeho Ježíše Krista, jakožto největší a nejdražší klenot skryté jest, vynasnažiti se musí, aby tělo své, ježto k takové důstojnosti pozdviženo nižádným hříchem nezhanobil, nýbrž láskou k Bohu a k bližnímu, čistotou a ostatními cnostmi jako nějakými drahými kameny přiozdobil a okrášlil.

6. Jak za šťastné bychom se pokládali, kdyby nám popřáno bylo, smrtelnýma očima našima spatřiti vtěleného Syna Božího, kdybychom se dotknouti mohli jen podolku roucha jeho a jej políbiti. Avšak mnohem více se nám popřává, když oslavené, neporušené a nesmrtelné Tělo Krista Pána v sv. přijímání našeho mdlého a smrtelného těla se dotýká.

Napomenutí. Poněvadž skrze časté přijímání sám Bůh těla tvého, křesťane, se dotýká, zdali nejsi zavázán, bedlivě šetřiti těla svého a nepřipustiti, aby kdo jiný neslušně víceji se dotýkal, nýbrž abys je v uctivosti choval jakožto věc posvátnou Bohu přináležející.

7. Přijímající učiněn bývá živým hrobem živého Spasitele svého. Kdybychom byli přítomni bývali, když Tělo Páně s kříže skládali, v pravdě za šťastné bychom e byli pokládali, kdybychom to tělo mrtvé do příbytku svého mohli přivesti, aneb kdybychom aspoň jeho hrob největší v příbytku svém přechovávati mohli. Než není-li to mnohem více, jeho samého s Tělem i s duší živého přijímati? Není-li to mnohem vzácnější věc, u přijímání jako živým hrobem živého Těla Božího býti, nežli míti ten hrob, v kterém Tělo Páně mrtvé leželo?

Napomenutí. Jako hrob Páně byl hrob nový, čistý, tak též duše má obnovena a vyčištěná býti. Tělo Páně bylo obvinuté do prostěradel bílých, na znamení, že čisté tělo i duše má býti k přijímání nejsvětější svátosti oltářní.

8. Kdyby toho času, pokud Pán Kristus po světě chodil a učil, jen jedenkráte byl tvůj dům navštívil, a ty ho byl poznal, jek by ses byl zradoval a za šťastného pokládal. Však mnohem více se nám stává, On do příbytku srdce našeho slavný a nesmrtelný přichází.

Napomenutí. Křesťan k stolu Páně jdoucí má se snažiti, aby Krista Pána jakožto přívětivý a dobrotivý hospodář nejvzácnějšího hosta svého s velikou radostí přijal. Pozorovati má svou nedokonalost, spolu ale též dobrotivost hosta k tobě přicházejícího, který jde, aby chudobu jeho obohatil a dobrým naplnil.

9. Člověk přijímající bývá učiněn rájem. Nebo kde Bůh jest, tam jest ráj. Protož když přistupuje k přijímání velebné svátosti oltářní, má mysliti, jako by od Pána Krista ne na kříži visicího, ale v slávě v nebi kralujícího ta slova slyšel: Synu můj, dnes budeš se mnou v ráji. Protož kdykoliv někdo v nějakém se nachází pokušení, má se takto těšiti: Vesel se duše má milá, zítra dostanem se do ráje, poněvadž v pravdě tu jest ráj, kde Bůh a Spasitel můj jest a přebývá.

Napomenutí. Jako v ráji se Bůh dokonale miluje a jeho svatá vůle se plní a čest a sláva jeho vyhledává, tak má i člověk Boha milovati se vší možnou dokonalostí, s jeho svatou vůlí ve všech věcech se srovnávati, a po všecky časy, na každém místě ve všech věcech čest a chválu Boží hledati a ve všem vůli Nejvyššího se podrobiti a vždy říkati: „Ne nám, Pane, ne nám, ale Jmenu Tvému dej slávu.“ (Žalm 13)

10. Kdykoliv člověk k přijímání přistupuje, vždy se ústy svými dotýká boku Krista Pána a jeho nejrozkošnější krví se napájí, jak učí sv. Jan Zlatoústý, a účasten bývá všech zásluh, milostí, prací a všech cností jeho. A jako ten, kdo jí, přivlastňuje sobě to, co jí, a netoliko to sobě přivlastňuje, ale obrací v tělo své: tak Krista požívati nic jiného není, než bohatství Kristovo sobě přivlastňovati a své činiti. Proto všemohoucí a laskavý Otec nebeský na nás, jakožto na spoluoudy Krista, rovně těma laskavýma a milosrdnýma očima vzhledá jako na Syna svého. Jak veliká to milost?

Předsevzetí. Chci bedlivým býti v ostříhání jazyka svého, chci jej na uzdě držeti a k ničemuž jinému neužívati, jedině k chválení Krista Pána ukřižovaného, o tom samém budu prozpěvovat a mluvit.

11. Aby nám Kristus Ježíš mohl takový dar uděliti, vydal za nás všecku svou krev; aby nás mohl obohatit, všecko zlé chtěl podstoupit, aby nám mohl život dáti, nejtěžší smrt podstoupil. Když mu ukrutní židé nejtěžší muka připravovali, on nám připravil největší v nebesích rozkoš. A když jemu strojili bolesti, žluč, trní a tak řka přívaly muk, potup a trápení, on právě v tu dobu přemejšlel, aby nám připravil nevýslovné hody, potěšení a rozkoše.

Předsevzetí. Takovou nesmírnou láskou mne miloval Kristus Ježíš, tak mnoho pro mne jest učinil, i já budu jej milovati, i já chci sebe vydati pro Spasitele svého, Pána tak laskavého.

12. Jak mnohým toto poznání zůstává skryté; jak mnozí toto poznání mají, avšak žádost k častému přijímání jim dána nebývá. Mnozí snad i žádost mají, však nedostává se jim příležitosti k přijímáni. Kterak mnozí jsou v rozličných krajinách, kteří jen drobtů ze stolu Páně podobajících žádostivi jsou, a nemají, kdo by jim dával. Pročež můžeme směle a měli bychom říci: „Čím se Pánu odplatím za všecko to, co mi dobrého učinil? Přijmu kalich spasení, a jmeno Páně vzývati budu po všeckni dny.“

Předsevzetí. Upřímné city chci vzdávati Hospodinu za vědomost, tu kterouž mi uděliti ráčil, kdežto tak mnohým jiným ji skryl a ještě skrývá; chci z vděčnosti vždy poslušným se zachovati a v největší uctivosti míti a častěji požívati nejsv. svátost tuto, abych tak spojen s Spasitelem svým tím vroucnější díky Pánu Bohu vzdávati mohl, zde i tam někdy věčně.  Obsah ↑

 

 

Důvody, proč křesťan, jsa pozván k pokrmu nebeskému, vzdalovati se nemá.

 

1. Jako každé kvítí brzo vadne, schne lístek a všecku tratí vůni, bledne a opadává, jestliže se začasté nezalívá, tak se stává i těm, jenž majíce dřív obyčej, tento nebeský pokrm často požívati, nápotom toho zanechali. To dosvědčuje zkušenost každodenní a mnohonásobná svědectví svatých lidí.

2. Sv. Evangelium nám vypravuje podobenství o jistém králi, který učinil slavné hody, a kdež ti, ježto pozval, přijíti nechtěli, velmi nad tím se horšil: jak mnohem více horšiti se bude onen Král všech králů na ty, kteří okusivše sladkost hodů jeho, pak hody těmi povrhli?

3. Když lid Israelský sobě onen chleb s nebe daný, mannu totiž, kteroužto vší chutí naplněnou, již byl okusil, zase sobě zošklivil, a jeřábkův se mu zachtělo, uvedl na ně Bůh, právě když jeřábkův požívali, smrt. Co mají k očekávání ti, kteří okusivše mannu nebeskou, opět ní pohrdali?

4. Jak dlouho marnotratný syn v domě otce svého přebýval, nescházelo mu ani pokrmu ani potěšení: jak se ale otce svého zpustil, veliké neštěstí ho potkalo a hladem skoro hynul. Tak se stává těm, kteří nejsladší pastvičky velebných svátostí opouštějí.

5. Sv. Pavel píše k Židům: „Že ten, kdo jednou sladkost Ducha sv. okusil, a ji opět zavrhl, té již sotva okusí.“ Kterak se pak tomu povede, jenžto ji častokráte u velebné svátosti zakusil, a potom ji však lehkovážně potratil?

6.  Přijímání velebných svátostí jest jistý prostředek k dosažení spasení, k uvarování se hříchův, k dosažení cností, k přemožení pokušení, k trpělivosti ve všech nehodách; – kdo tedy požívání jich zanechává, opouští prostředků mocných k spasení, a v krátkém čase zapleten bude všelikými hříchy.

 

Sv. Jan Zlatoústý praví: „Bůh jest příliš velikým milovníkem duší. Jestliže pozoruje, že my srdce své k něčemu připoutané máme, což by lásce jeho překáželo, hned to hubí a zahlazuje. Ku př. Někdo by přílišnou láskou k dítkám svým zaslepen zapomínal k stolu Páně přistupovati: tak by Boha takřka přinutil, by takové překážky odstranil, dítky k sobě povolal. Nápodobně se to státi může s ostatními věcmi, s statky, s bohatstvím, a radostmi a těm podobným, kdyby v takových věcech duše útěchu měla; Bůh by ji je odňal a způsobil kříž a trápení. – A stane se to, tak prokazuje Bůh člověku tu největší milost; onť nás takřka nutí, bychom opět k němu se utíkali a jeho jedině se přidrželi.  Obsah ↑

 

 

Překážky, které ďábel klade přistupujícím k stolu Páně.

 

1.  Jeden z hlavních úkladů ďábelských jest, že často k stolu Páně přistupujícím strachu nahání, jakoby se snad dobře a dokonale nezpovídali; neb že se nedopustili hříchu, což v skutku hřích není, a jestliže jest, tak jej zvětšuje, a jestliže ani tím nic nepořídí, tedy mysl lidskou tak zaplete a zkormoutí, že člověk sám sebe se leká a děsí a za to má, že všecko, cožkoliv činí, hříšné jest.

2.  Příčina toho jest nenávisť, kterou k člověku má zlý duch, neb mu závidí těch vznešených milostí. To dokázal již v ráji. Těžce to nesl, že takovými dary Bůh první rodiče obdařil, proto je pokoušeti nepřestal, až je ku pádu přivedl.

 

Nápodobně až podnes dvojím způsobem proti pobožným bojuje. Buď jim jejich poklesky předstírá a mnohem horší je činí, než v skutku jsou, aby zhoršivše se před nimi, za nehodné se pokládali, k stolu Páně přistupovati, a tak poznenáhla jakousi nechuť a nelibost v nich zbudí ku požívání velebných svátostí.

 

A jestli tímto způsobem nic neprospěje, tedy srdce jejich malomyslné činí, tak že skoro žádné sladkosti z té nejsvětější svátosti užívati nemohou, a místo co by oplývati měli radostí po přijímání, smutku se oddávají.   Obsah ↑

 

 

Lékařství proti takovým pokušení.

 

1.      Vysoce učený kardinal Kajetán učí: „Že kterýkoliv jest bázlivého svědomí, a jestliže poněkud bedlivě se připravil a po zpytování svědomí hříchů litoval, z nich se zpovídal, nemá pak na žádné pochybování dbáti, kteréž by snad na mysl přicházelo, zdali se dobře zpovídal neb ne: ale za to míti, že jest se ze všech hříchů svých zpovídal, buď výslovně neb vůbec, a to tím více, když hotov jest, z těch všech zase znovu se zpovídati, kdyby toho třeba bylo aneb zpovědlník to žádal.“

2.      Třeba jest, pilně sobě na mysl uváděti slova, která kněz pře přijímáním říká: „Ejhle Beránek Boží, který snímá hříchy světa.“ On přichází jako beránek, ne jako lev; oděný jest milosrdenstvím a ne přísností; přišel dáti život a ne smrt, a nás pokojem naplniti, nikoliv zármutkem; přišel vštípiti mnohou růži cnostných a svatých myšlení, a ne trní bodlavého svědomí hryzení.

3.      Má rozvažovati onen příběh marnotratného syna z Evangelium sv., který velice těší duše kající. Dobrotivý otec nikoliv se neobořil na syna vracujícího se slovy zuřivými, když ho spatřil tak otrhaného,aniž hněvivou tvář mu ukázal, když tak zohavený před ním se postavil: ale jak poznal dobré srdce a pokoru syna svého, hned se srdce jeho obměkčilo, šel mu vstříc, objal a políbil ho, ano hned lepším rouchem jej opatřil, hody veliké a slavnost strojiti přikázal.

4.      Pán Bůh chce tomu, aby všecky věci sloužily k dobrému vyvoleným jeho, a aby dobré vybírali sobě i ze zlého. Chce ovšem, aby plakali, ale ne věčně, než na čas, tak aby někdy věčně v něm se radovali. On chce, by naše slabosti a poklesky byli výborný nástroj k spojení nás s jeho velebností Božskou. Sv. Kateřina říkávala, „že nemáme pouze v přemýšlování našich nedostatků a chyb zůstati, ale také rozjímati trpělivost lásky Boží a dobrotivost jeho k nám hříšným.“ Učitel Beda dokládá: „Kdyby sv. Pavel osten těla neměl, že by snad k zatracení přišel: tak by mnoho duchovních lidí k zahynutí přišlo, kdyby Bůh nedopustil je druhdy v nějaké poklesky a chyby upadati.“ Jakýsi pobožný služebník Boží říkával: „že se již neleká těch hříchů, které poznává a je v ošklivosti má, ale více že se leká těch, kterých nepoznává a sobě jich nevšímá, aneb z kterých se vymlouvá.“   Obsah ↑

 

 

Že se všecka znamení opravdové lásky Boží k nám u velebné svátosti oltářní nachází.

 

1. Mezi nesčíslnými znameními lásky nejpřednější jest ustanovení velebné svátosti oltářní. Proto dí miláček Páně sv. Jan (14. k.): „Když byl Pán Ježíš své miloval, miloval jest je až do konce života svého; neb tenkráte jim větší dobrodiní a znamení lásky nežli kdy prvé prokázati ráčil, když jest pro ně na smrt sebe samého vydal a své předrahé tělo i krev v nejsv. svátosti oltářní nám zanechal a s námi se spojil.“

2. Druhé znamení pravé lásky v tom záleží, když se druhému co dobrého prokazuje. Než mohou-li se na světě vymysliti větší darové jako jsou ti, které nám Pán Kristus v této velebné svátosti uděliti ráčil; své vlastní Boží tělo a svou nejdražší krev, své drahocenné zásluhy, kteréž vlastní krví svou dobyl: čehož skrz sv. přijímání účastnými se činíme.

3.  Třetí znamení lásky jest, aby milovník vždy na milého zpomínal. A proto když se dva milovníci vespolek od sebe rozlučují obyčejně sobě nějakou památku zanechávají; z té také příčiny ustanovena jest tato svátost, a proto při jejím ustanovení přiložil Kristus Ježíš: „To čiňte na mou památku,“ t.j. rozpomeňte se, jak velice jsem já vám přál, jak velice miloval, jak mnoho zlého jsem za vás vystál.

4. Čtvrté znamení lásky jest, když kdo žádostiv jest a vyhledává druhého lásky; ale k témuž konci směřuje všecko milování Boží k nám. A proto,bychom jej milovali upřímně, ráčil tento převýborný pokrm ustanoviti a spolu působiti, že kdokoliv ho hodně přijímá, ihned milostí raněn bývá.

5. Páté znamení lásky jest, o to se starati, kterak by milému radost způsobiti mohl, jak dobří rodičové hledí všemožně obveseliti dítek svých.

 

Rovněž též činiti ráčil Bůh, když velebnou svátost ustanovil, kteréžto svátosti toto vlastní působení jest, čistému a jasnému srdci potěšení dodávati; nebo tak velikou libost z ní cítí a zakusuje hodně přijímající, že jak sv. Tomáš Akv. dí, „žádný jazyk toho vysloviti nemůže.“

 

Pozoruj, kterého času Pán náš tento drahý pokrm nám ustanoviti ráčil. Stalo se to ten večer před jeho umučením; když jemu nepřátelé strojili největší muka a bolesti on nám nejsladší potěšení připravil. Ani přítomnost přehořké smrti, ani množství ukrutných muk a trápení nemohly srdce milého Pána od přikázání nám tak nevyslovitelného dobrodiní nijakž odvrátiti.

 

6. Poslední znamení lásky jest, když kdo milého svého sobě vždy přítomného míti žádá i nijakž bez něho býti nemůže. Neboť tato jest vlastnost pravé lásky, že vždy přítomnost svého milého vyhledává, by se z vidění jeho bez přestání veseliti a těšiti mohla. A z té příčiny nejvyšší náš milovník, Bůh Syn, ráčil tuto velebnou svátost ustanoviti, v kteréžto on předivným způsobem opravdu a bytně přítomen jest, aby totiž tak dlouho, pokud by tato svátost na tomto světě trvala, On také v ní s námi všudy pozůstal, byl pak viditelně k Bohu Otci na nebe vstoupil. Není-liž to jasné a patrné znamení jeho lásky k nám?

 

Sv. Jan Zlatoústý v Hom. 60. dí: „Mnozí praví: «Rád bych viděl Krista Pána postavu, Jeho oblek atd.» Nuže však, zde Ho vidíte, zde se Ho dotýkáte, zde jej samého požíváte. Chcete viděti oděv Jeho, a hle, On sám sebe vám uděluje, netoliko aby vydín byl, nýbrž abychom se ho dotýkali, Jej požívali, a do vnitřnosti své Jej přijímati mohli. Nebyloť Pánu Ježíši dosti na tom, aby toliko člověkem se stal a všech potup a bolestí snesl; ne, nikoli, alebrž chtělť tak podivným, tak srdečným způsobem s námi se spojiti, abychom nejen věrou, nýbrž v pravdě a v skutku jedno a totéž s Ním byli tělo.“   Obsah ↑

 

 

Jak veliký dar Boží jest tato svátost.

 

Sv. Augustin praví: „Nic se neostýchám tvrditi, že nám, Bůh jakkoliv všemohoucí více dáti nemohl; jakkoliv vševědoucí více dáti nevěděl; a jakkoliv bohat, cos lepšího dáti neměl.“

 

Sv. Jan Zlatoústý vece: „O dive! o dobroto Božská! Ten jenž s Otcem v nebi trůnuje, odevzdává se v témž času všem kdož ho přijmouti a obejmouti chtějí. Rozvažme, jakým pokrmem Pán nás živí a nasycuje. On sám jest potravou naší. Tak jako laskavá matka v tísni přirozeného citu svému celým bohatstvím mléka svého dítě kojí, a je nasytiti se snaží: rovněž tak živí Pán Ježíš vlastní krví svou těch, jenž skrze Něho nově zrozeni jsou. Uvaž, jakou ctí jsi poctěn, jakého stolu jsi účastníkem. Tím zajisté býváme krmeni, nač andělé s třesením patří, nemohouce na to beze strachu hleděti pro blesk odtud vycházející; a my se s tím slučujeme v jedno. S Kristem jedno tělo, jeden život učiněni jsme. Kdo může dostatečně vypravovati mocnosti Páně, kdo ohlašovati všecky chvály Jeho?(Žalm 105, 2)

 

Bl. Tomáš Kemp. dí: „Kdo jest jiný národ tak slavný, jako lid křesťanský? Aneb které stvoření pod nebem jest tak milované, jako duše pobožná, k nížto Bůh přichází, aby ji nasytil svým tělem převelebným? O milosti nevyslovitelná! O lásko nesmírná!“  Obsah ↑

 

 

Proč záclona tato, že Pán Kristus skrytě v nejsv. svátosti u  nás přebývati ráčí.

 

Sv. Terezie o tom pěkně mluví, řkouc: „Bolí tě to snad, že Pána tělesným nespatřuješ zrakem? Pomni, to že by pranic neprospívalo: anto zcela cos jiného jest, patřiti Naň teď v Jeho slávě, a něco jiného, patřiti Naň, jak tehdáž mezi lidmi co člověk obcovati ráčil. Nikomu by nebylo možné, snésti toho, jelikož k tomu přirozeností svou nedostatečni jsme: ba, svět by pak přestal světem býti, a nikdo by ve světě zůstati nechtěl; neboť z patření na tuto věčnou pravdu poznali bychom teprv náležitě, kterak vše, čehokoli sobě na zemi vážíme, toliko lež a podvod smyslů je. A kterak mohla by taková bídná hříšnice, jakou já jsem (mluví sv. Terezie sama o sobě), jenž jsem Ho tak mnohými urážela hříchy, na velebnost způsobami chleba jest s Ním obcování usnadněno.“   Obsah ↑

 

 

Veliká působení této velebné svátosti.

 

1.              Shlazuje předešlé hříchy.

2.              Posilňuje k přemožení a k uvarování potomních hříchů.

3.              Neřádné náklonnosti zemdlívá.

4.              Odnímá a zahání pokušení zlá.

5.              Ponouká a povzbuzuje k pobožnosti.

6.              Osvěcuje rozum.

7.              Zapaluje dobré žádosti.

8.              Upevňuje v naději.

9.              Dodává sílu naší mdlobě.

10.       Obveseluje svědomí.

11.       Činí člověka účastného zásluh Kristových.

12.       Dodává nám závdavek věčné slávy.

13.       Posilňuje srdce člověka.

14.       Jest zbraní silnou v boji proti nepříteli.

15.       Strach pouští na ďábla a pryč od nás ho odhání.

16.       Činí nás ochotné k dobrému.

17.       Spojuje nás s Kristem Ježíšem.

18.       Umenšuje trestání pro hříchy; a proto říkával sv. Vincenc: „Že často velebnou svátost oltářní přijíti, jest prostředek k ujíti ohně očistcového.“

 

Napomenutí. Sv. Bonaventura praví: „Pomni, že působení této svátosti závisí od přípravy přijímajících; neboť všech těch jmenovaných milostí nezúčastnil se Jidáš, ačkoli tělo Páně přijal jest. Tudíž musí tobě zvláštně záležeti na tom, abys se k jeho přijetí tak hodně, jak jen možno, připravil: „Nebo kdož jí a pije nehodně, odsouzení sobě jí a pije.“(I. Kor. 11, 29)   Obsah ↑

 

 

Proč všickni neokoušejí sladkost velebné svátosti.

 

1.     Pochází to z nevěry toho, který přijímá. Jako slepý nevidí světla pro nedostatek očí svých, tak často skrze nedostatek pravé víry a pro naši hrubost věcí duchovních sladkost necítíme.

2.     Lidé tělesní, kteří po tělesných rozkošech aneb po statcích tohoto světa baží, jižto srdce opletené jest žádostmi smyslnými. Ti a takoví necítí sladkost v duchovních věcech. Jak to dosvědčuje sv. Pavel (I. Kor. 2) řka: „Tělesný člověk nechápá těch věcí, které jsou ducha.“

3.     Pochází to z nedostatku rozjímání o této velebné svátosti, pročež máme často o tomto převelkém dobrodiní rozjímati a k tomu o pomoc Boha žádati.   Obsah ↑

 

 

Cesta a způsob připravování se k přijímání vel. Svátosti,

 

Sv. panna Mechtylda měla obyčej, před přijímáním pětkrát Otče náš a Zdrávas Maria říkati. Při prvním říkání k paměti přivodila Rodičce Boží čistotu panenskou, s kterouž Syna Božího počala; potom nejhlubší pokoru, s kterou ona ho s nebe dolů k nám přitáhla.Při tom prosila blahoslavenou Pannu aby jí hlubokou pokoru a dokonalou čistotu duše vyprositi ráčila.

 

Při druhém říkání předkládala Blahoslavené Panně Marii její nevyslovitelnou radost, když po porodu Syna svého jeho člověčenství spatřovala, a jeho pravé Božství poznávala, žádajíc v tom, aby opravdovou a dobrou známost Boží dostati mohla.

 

Při třetím připomínala blahoslavené Panně, kterak jest vždy ochotná byla k přijetí všeliké milosti Boží, prosíc, aby jí od Boha takové srdce vyprositi ráčila, které by vždy hotové bylo, nové milosti od Boha přijmouti.

 

Při čtvrtém k paměti sobě přivodila pobožnost a vděčnost tu, kterou Rodička Boží velebnou svátost přijímati obyčej měla, dokud zde na světě zůstávala, žádajíc, aby jí od Boha vyprosila obvzláštní vděčnost k této nejsvětější svátosti oltářní.

 

Při pátém připomínala blahoslavené Panně její velikou přívětivost, s kterou svého Synáčka k sobě povolávala, a předivnou veselost, kterou ona z přítomnosti jeho cítila, a prosila,aby jí Rodička Boží vyjednala, by mohla s duchovní radostí k přijímání přistupovati; nebo říkala: Kdyby člověk poznal užitek, který mu z hodného přijímání těla Páně pochází, pro radost muselo by srdce omdlévati. –

 

Táž sv. Mechtylda mívala obyčej, před přijímáním této velebné svátosti se vší bedlivostí rozjímati sobě umučení Pána našeho Ježíše Krista. Jestli že pak někdy se by v tom oblevila, domnívala se, že v tom velice pochybila, a to proto, že Pán Kristus při nařízení této velebné svátosti říci ráčil: „Kdykoliv to činiti budete, t.. když k přijímání půjdete, tedy při tom na mě se rozpomeňte.“

 

Jednou, když k sv. přijímání šla, zdálo se jí, jako by viděla, že i Pán Kristus sedm liter zlatých píše na srdce její, na způsob sedmi drahých kamínků, i srozuměla hned výklad těch:

 

 

 

 

 

 

 

1.    drahý kamínek znamená čistotu srdce,

2.    ustavičné rozjímání života a umučení Pána Ježíše,

3.    nejhlubší pokoru Syna Božího,

4.    setrvání v dobrých skutcích,

5.    trpělivost v protivenstvích,

6.    naději,

7.    kamínek milování nebeských věcí.

 

 

 

 

 

 

Kteroužto sedmerou cností každá duše ozdobena býti má.  Obsah ↑

 

 

O sv. panně Gertrudě.

 

Když se jednoho času sv. panna Gertruda k Pánu Kristu modlila a prosila, aby jí ráčil vyjeviti, jak by se měla připraviti k přijmutí Ducha sv. a k přijímání těla Páně, dostala tuto odpověď: aby se dotýkala jeho svatých ran a nejprvé bolu, proto aby se vší vděčností srdce rozjímala, jak veliká byla jest velikost jeho milování Božského k lidskému pokolení, že nás od věčnosti vyvolil za syny a dcery Boží a za dědice jeho věčného království a slávy, jeho láska k nám že jest ho naklonila, když jsme se od Něho odvrátili, pro nás se snížiti, vtěliti, a nás nevděčné nesčíslnými dary svými každodenně milostivě obdarovati. Potom se máme dotýkati jeho svatých rukou, t.j. s obzvláštní srdce vděčností uvažovati všeckny jeho skutky, pro spasení naše činěné, v kterýchžto se pro nás třiceti tři léta ustavičně unavovati ráčil, zvláště při svém přehořkém umučení a smrti. A když člověk uzná, že srdce taková přemýšlování srdce jeho roznícené již jest, má dobrotivému Pánu Bohu své srdce celé se vší možnou vděčností obětovati, podle libosti jeho nejnovější vůle již živu býti, tak aby člověk již na věky nic jiného nechtěl, kromě co Bůh chce, a aby ve všech věcech se naplnila dobrá vůle Boha, a aby se hotovil dobrovolně naplniti a snášeti všecko to, co Bůh na něj vložiti ráčí.  Obsah ↑

 

 

O přípravě sv. Aloisia k sv. přijímání.

 

Dle navedení sv. Karla Boromejského ozdoboval sv. Alois pečlivě své srdce nejkrásnějšími cnostmi, dříve nežli k stolu Páně přistoupil. Tři dni vynakládal k hodné přípravě před sv. přijímáním, a potom zase tři dni k náležitému poděkování po sv. přijímání. Postil se ten večer před tím, přistupoval k stolu Páně se zvláštní zevnitřní počestnosti a pokorou, žádostí a horlivostí a po sv. přijímání ještě rozmlouval a se těšil se svým Božským hostem. A s takovou přípravou přistupoval každou neděli k stolu Páně. A když přijímal tělo Páně, proléval slze nebeské radosti, jsa vždy spojen úžeji se Spasitelem svým. Proto také říkával: „Kdo jednou zakusí, jak sladké jest spojení se s Kristem v nejsvětější svátosti, ten zajisté neopomine tak lehce tělo Páně přijímati.“

 

Podobně sv. Stanislav Kostka andělský mládenec po velebné svátosti oltářní tak toužil a dychtil, a když mu zamezováno bylo, chřadl; protož mu od andělů velebná svátost podávána byla.   Obsah ↑

 

 

Z učení Jana Taulera.

 

Tento učený muž křesťanský píše, že kdosi od Boha prosil věděti: kdo a jak by měl k přijímání velebné svátosti přistoupiti, a že od Pána byla tato odpověď dána: „Kdo nemá, což jeho jest, a žádá to, co jeho není, a komu se všechno líbí, co já činím, ten mne může přijímati, kolikráte chce. Toho jest tento výklad, že kdo chce tělo Páně přijímati, má trojí věci pilný býti:

1. To, co svého jest, nemíti, t.j. hříchův nemíti. Pročež potřebí jest, svědomí své skrze svatou zpověď vyčistiti.

2. To, co jeho není, a žádati sobě má, jest Bůh; a tak nic sobě žádati ani přáti nemá, kromě milosti Boží.

3. Aby se všech věcí odřekl a zavrhl, které se Pánu Bohu nelíbí, a aby sebe i všech věcí své ochotně poddal vůli Pána Boha svého.

 

Kdo tím trojím opatřen jest, může bezpečně přijímati velebnou svátost, byť pak na srdci necítil skutečné pobožnosti aneb sladkosti.   Obsah ↑

 

 

Co by člověk před přijímáním přemýšleti měl, ze spisů sv. Bonaventury.

 

1.     Jak vysoce vznešený a velikomocný jest Ten, jehož chce přijímati, a jak nehodný jest člověk k přijmutí té nesmírné velebnosti.

2.     Kterak Rodička Boží, byvší beze všech hříchův, však velice se ulekla, když od anděla slyšela, že má býti matkou Boží.Kterak i sv. Jan Křtitel se třásl, když Krista Pána měl v Jordánu křtíti.

3.     Mysliti, že Pána přijímá k tomu cíli, abys s Ním spojen jsa, mohl zaplatiti ty dluhy, které Bohu Otci nebeskému za přijaté dobrodiní povinnen zůstává; a aby skrze tuto milostivou oběť s sebou Jeho smířil, a udatně bojoval proti tělu, světu a ďáblu.

 

Jeden učitel pravil komusi, který za to měl, že by nebyl dosti připraven k přijímání této velebné svátosti: „Každého času, kdykoli nemíníš hřešiti, ale raději hříchů se varovati, a kdyby se zpovídal z dotčených hříchů, tedy jsi dosti připraven k přijímání těla Páně.“ Někteří učitelové jsou v tom domnění, kdo jednou tuto velebnou svátost hodně přijímá, ten že víc milosti a lásky zasluhuje, nežli kdyby k hrobu Božímu putoval. A kolikráte kdokoliv bez hříchů přijímá, vždy velikou milost dosahuje, milost, kteráž dostatečná jest k dosažení života věčného.   Obsah ↑

 

 

Z kněh sv. Dionysia Areopagitského.

 

Tento svatý a starý učitel rozděluje připravování takové na čtyry částky.

1.    Aby svědomí bylo bedlivě ode všech hříchův očištěné, poněvadž nejsv. tělo Boží má do čisté nádoby a do nového, však živého hrobu vloženo býti. K tomu pak napomáhá dokonalá zpověď z hříchův a dobré předsevzetí.

2.    Aby duše byla krásně ozdobena drahým rouchem cností svatých, k tomu napomáhá horlivá modlitba, kterouž dosahujeme víru, ježto všichni přijímající o této míti mají. Vzbuzuje naději k dojití života věčného. Dosahuje i lásku, kteroužto srdce člověka připravuje, aby mohlo zakusiti tu věčně hořící k nám lásku Pána Krista.

3.    Abychom byli ode všech věcí sami od sebe vyprázdněni. Nebo Bůh chce sám jediný bez soudruha v nás místo míti; protož máme předně v sobě mrtviti všelikou tělesnou lásku, máme ukřižovati tělo s jeho nezřízenými žádostmi.

4.    Abychom již povstali k novému životu, jen Bohu živi byli, jemu sebe celí obětovali, pro něho všechno konali.   Obsah ↑

 

 

Příprava vedle nařízení sněmu Tridenstkého.

 

Jestli nesluší nikomu k jakýmkoli svatým prácem přistoupiti, leč svatě, tím větší uctivosti a svátosti jistě jest třeba k přistoupení ku stolu Páně, jsouce pamětlivi oněch hrůzoplných slov sv. apoštola: „Kdo jí a pije nehodně, odsouzení sobě jí a pije, nerozsuzuje těla Páně.“ A dále napomíná: „Zkusiž pak člověk sám sebe.“ To jest: aby žádný, kdo sobě jest povědom hříchu smrtelného, bez sv. zpovědi a rozhřešení k přijímání nešel. Skrz sv. zpověď se dosahuje to drahé svatební roucho, kterým se každý ozdobiti může bezpečně, aby hodně k přijímání velebné svátosti přistoupil.

 

Sv. František Salezský učí: „Po náležité zpovědi s největší důvěrností, jakož i s nejhlubší pokorou jdi k stolu Páně přijmouti ten nebeský pokrm k nesmrtelnosti milé duše své. Vzbuď víru, naději a lásku.“

 

Pán Ježíš prvé než apoštolům velebnou svátost podával, nohy jim umýval, ač všickni, krom jednoho, čisti byli. Těm ukázal, s jakou bedlivostí my bychom se strojiti měli, když tuto svátost přijmouti žádáme.

 

Též kdo tuto svátost hodně přijmouti žádá, nemá s bližním svým v žádném dlouhém hněvu trvati, žádnou kyselost neb zášť a hněv v sobě nechovati, nýbrž bližnímu svému ze srdce odpustiti, na něj se nehněvati; neboť přijímá do srdce toho, který byl tichý, mírný, a nepřátelům odpustil.

 

Konečně i tělesné přípravy jest třeba, a sice: abychom od půlnoci byli lačni, žádného pokrmu ani nápoje nepožívajíce, toliko nemocní jsou vyjmuti.

 

Sv. Augustin praví: „Zlíbilo se Duchu svatému, aby k poctě tak vznešené Svátosti v ústa křesťana dříve vešlo tělo Páně, nežli ostatní pokrmy. Za tou příčinou se po všem světě tento obyčej zachovává.“

 

Sv. Jan Zlatoústý dí: „Stůl tu stojí královský, jsouť přítomni andělé, stolu toho sluhové, jest tu přítomen král sám, a ty tu stojíš ospalý? Aneb v špínu jsi oblečen, a nic na to nedbáš? O seber mysl svou, a dle možnosti své čistým rouchem oděj se, a tak přibliž se k stolu Páně.“

 

I ti, jenž v manželském stavu jsou, mají se slušně zdržovati před sv. přijímáním.   Obsah ↑

 

 

Co máme mysleti, když k přijímání již přistupujeme.

 

Má nám býti, jako bychom slyšeli ona slova sv. písma: Ejhle, ženich přichází, vyjdětež mu naproti. On se béře, plný jsa lásky, milosrdenství a všeho dobrého, a naplněn žádostí, s námi a u nás jakožto u svého srdce zůstávati; a protož mu vstříc jíti máme, plni jsouce pobožnosti, milování, bázně, radosti a utěšení, poněvadž přichází Bůh a Pán náš, Stvořitel přichází k stvoření, Otec nebeský přichází k nám dítkám jsa hotov, na milost přijmouti a obohatiti, jakož se stalo onomu  synu marnotratnému. On jest Beránek Boží, který snímá hříchy světa. Odkud mi to, že Pán můj přichází ke mně? O Bože můj! kdo jsi Ty a kdo jsem já?   Obsah ↑

 

 

Jak se po sv. přijímání máme chovati.

 

Po sv. přijímání pobuď se svým nejsladším Ježíšem tak dlouho, jak ti možná, a děkuj jeho Božské velebnosti, že se k tobě, hříšné duši, ráčil skloniti Pán a Bůh Tvůj, a pros ho, aby ti dal svou vůli znáti a plniti. Pros ho o všecky potřebné věci, jak pro duši tak i pro tělo, a obětuj se celý Pánu Bohu.

 

Sv. Terezie praví: „Jestliže po sv. přijímání hned se od Krista odvracíme, po marných věcech se shánějíce; čeho má On více učiniti? Má-liž snad mocí nás přinutiti, abychom naň patřili, jeho se drželi?“ A dále dí táž svatá: „Jestliže Pán ve světě mezi lidmi přebývaje, již pouhým dotknutím se roucha Jeho uzdravoval: není zajisté pražádné pochybnosti, že i nyní podivné věci uzpůsobí, an v našem přebývá srdci; a jelikož k nám do našeho příbytku zavítal, jistě že i vyslyší, zač Ho prosíme, živou-li jen máme víru. Neboť Jeho velebnost hojně spláceti ráčí prokázanou hostinnost. Po sv. přijímání to jest to příhodné okamžení, v němž nás Božský učitel náš poučuje; vděčně zlíbejme nohy Jeho za to, že nás poučovati ráčí, a prosme Ho skroušeně, aby nás nikdy více neopouštěl.“

 

Bl. Tomáš Kemp. učí: „Není dosti, abys toliko před přijímáním nejsv. Svátosti k pobožnosti se připravoval, musíš se v ní bedlivě zachovati také po přijímání. Jest po něm veliké pozornosti třeba. Neboť pilné napotom sebe ostříhání jest opět nejlepší příprava k obdržení větší milosti; an naopak velmi neschopným učiněn bývá, kdo se hned opět zevnitřnímu potěšení příliš oddává. Varuj se mnohého mluvení všetečného, v soukromí buď a se svým Bohem se obírej; neboť máš Toho, kteréhož tobě celý svět vzíti nemůže.“   Obsah ↑

 

 

Lékařství proti pokušení všelikému, jimž souží ďábel ty, jenž častěji k stolu Páně chodí.

 

Ďábel každému, jenž se snaží cestou bázně kráčeti, překážky činí, na ty ale, jenž světem pohrdli, tělu v pravdě odpírají a na duchovní život se oddali;aby nad sebou a nad nezřízenými žádostmi vítězství dosáhli, na ty vší zlostí svou a mnohonásobnými pokušeními doráží. Jest třeba pomoci proti útokům takovým.Zde se rozličné prostředky neb lékařství uvádí. Užívej jich pilně, jedná se tu o spasení duše.

 

Čemu se nejvíce ďábel na odpor staví, jest časté přijímání nejsv. svátosti oltářní. Nebo ďábel ví, že nic tak mocně jeho království nevyvrací, jako časté a hodné přijímání svátosti oltářní. Přijímáním hodným této svátosti dosáhne křesťan milost, vší moci a zlosti ďábelské dostatečně odepříti. Skrze častější k stolu Páně přistupování cvičí se člověk v oněch cnostech, jimiž království ďábelské se boří, totiž: ve víře, v naději, v lásce, v pokoře, v modlitbě, v putování světa, v uvarování se nejen hříchů smrtelných, a všech příležitostí zlých, ale i hříchů všedních, jak dalece síla lidská stačuje. Není divu, že ďábel vší mocí se snaží, duše od častého přijímání velebné svátosti odvesti.

 

Překážky, jenž v cestu ďábel klade, jsou:

1.    Ďábel praví: „Slyš, co lidé řeknou. Budou se ti vysmívati, budou říkati, že jsi mnich, Jesuita, svatoušek, pokrytec, baba, že chceš vidín a za svatého počtěn býti.“ O jak mnohé tímto provazem od stolu Páně odtahuje ďábel!

2.    On ustavičně mnohým šepce: „Budeš-li často k stolu Páně choditi, musíš vší velebnosti a kratochvíle se zbaviti.“ Straší je smutným a truchlivým životem, aby se pobožnosti zhrozili; kryje však pilně to, že křesťané, jenž často k stolu Páně přistupují, nejsou smutní, nýbrž plni veselosti a potěšení duchovního, andělského, nebeského, tak že by svůj život se žádným mocnářem všeho světa neproměnili.

3.    Mnohým satan představuje, „že tato svátost příliš důstojná jest, a my ji nehodni jsme přijímati.“ Tak pod pláštěm pokory se od stolu Páně zdržuje. Dle toho důmění bychom ani jednou v roce ani přes celý život nesměli k stolu Páně jíti. Jako roucho bílé bělejší jest, jež se často, než ono, jenž jednou za rok se pére, tak také člověk způsobnější jest, jenž často přijímá, než ten, jenž jednou v roce k stolu Páně jde.

4.    Jiným ďábel maluje: že není možné od hříchu se zdržeti, a proto není hodno k stolu Páně často přistupovati.“ Zatím nedopouští jim poznati, jak nesčíslný počet těch, jenž v těžkých hříších vězeli, skrze pouhé přijímání velebné svátosti a pomoc Kristovu, které často užívali, všeho hříchu docela sproštěni byli. Neboť časté přijímání jest mocný prostředek k dosažení čistoty, pokory, trpělivosti, a setrvání v dobrém.

5.    Nepřestává satan mnohé pochybnosti v této velebné svátosti mnohým do srdce míchati, zdali opravdu v tom způsobu Kristus Pán přítomen jest. Tu třeba věřiti slovům Kristovým, a velikému působení této Svátosti.

6.    I takového pokušení u mnohých užívá, že všeliká nečistá myšlení na mysl uvazuje, zvláště v tu noc před přijímáním. Tak se čte o jednom poustevníku, že obyčejně té noci před sv. přijímáním ve spaní poškvrněn býval. Dověděv se o tom jeden ze sv. otců, k tomu jej přidržel, že vždy na to musel k stolu Páně jíti, a tím způsobem ďábelského šálení zbaven byl.

7.    Předkládá ďábel: že nesluší se s Bohem v přílišnou známost vydávati, z toho že pochází lehkovážnost.“ Na to se odpoví: Kdo nemá stálé obcování s Bohem, ten obcuje s ďáblem.“ Neb Kristus dí: „Kdo není se mnou, proti mně jest.“ Bůh chce, abychom ho nazývali otcem, jest tedy jeho vůle, abychom synovské obcování s Ním vyhledávali.

 

Kdo pokoušen jest tím, že není hoden často k stolu Páně přistoupit, považ toto: Když jsi v milosti Boží, tehdáž hodně přistupuješ k stolu Páně. Milosti Boží dojdeš, kolikrátkoli sv. pokání přijmeš, t.j. když z hříchů se skroušeně a z cela vyzpovídáš a rozhřešení dosáhneš. Ve zpovědi dosahujeme to svatební roucho, v němž bezpečně na svatbu Beránkovu jíti můžeme, a to k zalíbení Pánu Bohu.

 

Kdo tím pokoušen jest, že při častém přijímání se nelepší, ten považ toto: Když uznává, že se nelepší, to jest právě dobré znamení prospěchu z té svátosti pocházející.

 

Sv. Bernard učí: „To jest neomylné znamení přítomnosti Ducha sv.: toužiti po větší milosti a pomoci Boží k polepšení – a když uznává člověk, že se málo lepší. – Jestliže nemohu s tak velikou pomocí nic neb málo prospěti, co by ze mne bylo, kdybych se té milosti zbavil, nechtě k stolu Páně přistupovati? Čím slabší jsem, tím častěji mi třeba posily nebeské.“ Ďábel sv. Kateřině Senenské pravil: „že bude ztracena, že marná jest modlitba její, a ničemné vše, co dobrého činí.“ Ona však odpověděla: „Mám-li býti ztracena, tím více třeba, abych se polepšila a dvojnásobně dobře činila. Chci více než prvé Pána Boha milovati, k němu se blížiti, a vše, co se milosti jeho líbiti bude, po celý čas života mého co nejhorlivěji konati, neb v pekle Ho již více milovati moci nebudu, ani co dobrého činiti.“ Tímto satana zahanbila.

 

Když se na člověka mnohá pokušení uvaluje, kterých prv nikdy v sobě necítil, tak se to stává, že před tím pokušení málo odpíral a jich si málo všímal – aneb jest to Boží dopuštění, a to jest zajisté k většímu užitku člověka. „Kdo nebyl pokoušín, co umí?“ dí Sirachovec (Sir 24, 2) A opět: „Synu! Chceš-li Bohu sloužiti, stůj v bázni a připrav duši svou k mnohým pokušením.“ A sv. Pavel píše: (II. Tim. 2.) „Nebude korunován, leč se kdo bude náležitě potýkati.“

 

Též někdy v člověku bázeň povstává, že z pouhé žádosti, marné chvály co dobrého činí. Tu se řiď se sv. Bernardem. Jednou když kázal, povstala v něm myšlénka, aby kázání pro uvarování marné chvály nechal. Sv. Bernard odpověděl: „Satane! Pro tebe jsem kázati nezačal, aniž také pro tebe přestanu.“    Obsah ↑

 

 

 

Theresa Maria Schiavo

*3.12.1963 - 31.03.2005

 

Terri, ora pro nobis peccatoribus,

Ad revidendum in caelo,

Amen.

 

 

up